6. SINIF MATEMATİK DERSİ PROJE KONULARI

PROJE 1: EVİMİZDEKİ MATEMATİK
Uzunluk, alan, hacim ölçülerinin birbirleri ile olan ilişkisinin araştırılması, boyut kavramının incelenmesi ve günlük hayatımızda kullanım alanlarının incelenip maket yapılması istenmektedir.

PROJE 2: ERATHOSTENES’İN KALBURU
Asal sayılar konusunda araştırma yapılması, 1-100 arasındaki asal sayıları bulmaya yarayan bir düzeneğin geliştirilmesi ve sunumu istenmektedir.

PROJE 3: DÖVİZ ve ALTINDAKİ DEĞİŞİM
Günlük hayatta kullandığımız döviz (Euro ve dolar) ile altının Türk lirası karşında birim fiyatlarındaki değişimin incelenmesi ve toplanan verilerin tablo ve grafikler eşliğinde analizinin yapılması istenmektedir.

PROJE 4: İSTATİKSEL VERİLER
İstanbul metro hattının 2019, 2020, 2021 yıllarında taşınan yolcu sayılarının istatiksel olarak incelenmesi istenmektedir.

PROJE 5: ORADA SAAT KAÇ?
Dünya şehirleri arasındaki saat farklılıklarının, tam sayılar eşliğinde bir sayı doğrusu modeli üzerinde gösterilmesi, bilgilere ait bir oyunun tasarlanması istenmektedir.

PROJE 6: DOĞADAKİ MATEMATİK
Doğadaki Matematiğin araştırılması, bulunanlara yönelik problem ve çözüm örneklerinin hazırlanması ve sunumunun yapılması istenmektedir.

PROJE 7: IŞIKLI KÜMELER
Kümeler kavramının araştırılıp, kümelerin özellikleri ile ilgili elektrikli bir düzenek hazırlanması istenmektedir.

PROJE 8: MATRUŞKA BEBEKLER
Oran orantı konusunu içeren bu projede öğrencilerin öncelikle matruşka bebekler ile ilgili araştırma yapması istenmektedir. Çeşitli materyaller kullanarak modellerini hazırlamaları ve belli bir oranda büyütüp, küçülterek 4 farklı boyda bebek oluşturmalıdırlar. Ödevlerini oran orantı konusunda öğrendikleri bilgilerle destekleyerek ölçüm hesaplarını nasıl yaptıklarını Word dosyasına aktaracaklardır ve hazırladıkları proje ile ilgili hikayelerini yazacaklardır.

Proje 9: ORİGAMİ İLE GEOMETRİK CİSİMLER OLUŞTURMA
Öğrencilerin ilgisini çeken origami sanatını kullanarak prizmalar konusunu içeren projede öncelikle origami sanatı ile ilgili araştırma yapmaları istenmektedir. Daha sonra origami kağıtlarını kullanarak yapma aşamasına geçen öğrenciler çalışmalarını videoya kaydedeceklerdir. Prizmalar konusu ile ilgili bilgilerini Word dosyasına aktararak ödevlerini teslim edeceklerdir.

ÖNEMLİ: Proje konularının hazırlanma yönergelerine ve değerlendirme kriterlerine konuların üzerine tıklayarak ulaşabilirsiniz

Elif GENÇATA – Müge Su SAVAŞIR
Matematik öğretmenleri

Orçun YILDIRIM
Matematik Bölüm Başkanı

Esra ÖZTERMİYECİ
Okul Müdürü


Ansolon