PROJE 1: SEZAR ŞİFRELEME
Kriptoloji ve matematik arasındaki ilişkiyi incelemesi ve Sezar Şifreleyicisi tasarlayarak verilen metni şifrelemesi beklenmektedir.
PROJE 2 : ERATHOSTENES’İN KALBURU
Asal sayılar konusunda araştırma yapılması, 1-100 arasındaki asal sayıları bulmaya yarayan bir düzeneğin geliştirilmesi ve sunumu istenmektedir.
PROJE 3 :EVİMİZDEKİ MATEMATİK
Uzunluk, alan, hacim ölçülerinin birbirleri ile olan ilişkisinin araştırılması, boyut kavramının incelenmesi ve günlük hayatımızda kullanım alanlarının incelenip maket yapılması istenmektedir.
Proje 4: MONDRIAN VE MATEMATİK
Öğrenciler, Mondrian’ı ve çalışmalarını araştıracaklardır. Mondrian’ın çalışmalarını ve matematikle ilişkisini sunuma dönüştüreceklerdir. Ardından, kendilerinden de oranlara dikkat ederek benzer bir çalışma yürüterek eserlerini ortaya koymaları beklenmektedir.
PROJE 5 : SAYI SİSTEMLERİ
Farklı medeniyetler boyunca kullanılmış olan 4 farklı sayı sistemini araştırmaları ve günümüzde kullandığımız onlu sayı sistemi ile kıyaslayarak kitapçık oluşturmaları istenmektedir.
PROJE 6: DOĞADAKİ MATEMATİK
Doğadaki Matematiğin araştırılması, bulunanlara yönelik problem ve çözüm örneklerinin hazırlanması ve sunumunun yapılması istenmektedir.
PROJE 7: MATRUŞKA BEBEKLER
Oran orantı konusunu içeren bu projede öğrencilerin öncelikle matruşka bebekler ile ilgili araştırma yapması istenmektedir. Çeşitli materyaller kullanarak modellerini hazırlamaları ve belli bir oranda büyütüp, küçülterek 4 farklı boyda bebek oluşturmalıdırlar. Ödevlerini oran orantı konusunda öğrendikleri bilgilerle destekleyerek ölçüm hesaplarını nasıl yaptıklarını Word dosyasına aktaracaklardır ve hazırladıkları proje ile ilgili hikayelerini yazacaklardır.
Proje 8: ORİGAMİ İLE GEOMETRİK CİSİMLER OLUŞTURMA
Öğrencilerin ilgisini çeken origami sanatını kullanarak prizmalar konusunu içeren projede öncelikle origami sanatı ile ilgili araştırma yapmaları istenmektedir. Daha sonra origami kağıtlarını kullanarak yapma aşamasına geçen öğrenciler çalışmalarını videoya kaydedeceklerdir. Prizmalar konusu ile ilgili bilgilerini Word dosyasına aktararak ödevlerini teslim edeceklerdir.

ÖNEMLİ: Proje konularının hazırlanma yönergelerine ve  değerlendirme kriterlerine konuların üzerine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

DİDEM SEYMEN - YEŞİM CEYLAN - ELİF GENÇATA
Matematik Öğretmenleri

ORÇUN YILDIRIM
Matematik Bölüm Başkanı

MURAT AVCU
Okul Müdürü