PROJE 1: BENİM KUKLAM
Bu dönem öğrenmiş olduğumuz açı çeşitlerini eğlenceli bir görevle pekiştirmeye ve bunu arkadaşlarınıza sunmaya ne dersiniz?
Sizlerden isteğimiz hareket ettirdikçe farklı açı çeşitlerine örnek olabilecek size özel bir kukla tasarlamanız. Tasarımınızı yaptığınız kuklaların sunumunu yaparken açı çeşitlerini göstermek için açıölçer kullanmanız açı derecelerini net bir şekilde hesaplamamıza destek olabilir.
Unutmayın projemizin adı “Benim Kuklam” onu istediğiniz gibi süsleyebilir ve renklendirebilirsiniz.
Bu arada kuklanıza bir isim vermeyi de unutmayın olur mu?
PROJE 2: MATEMATİK TARİHİNDE YOLCULUK
Sizden bu proje ödevinde matematiğin tarihinde bir yolculuğa çıkmanızı istiyor ve tarihte matematik ile ilgili önemli bilgileri, buluşları kronolojik sıraya uyarak ve görseller ile destekleyerek matematiksel bir tarih şeridi oluşturmanızı bekliyoruz.
PROJE 3: BİR İNŞAAT MÜHENDİSİ OLSAYDIM!
Bir inşaat mühendisi olsaydın ne inşa etmek isterdin?
Bu proje ödevini hazırlarken kullanmak istediğin geometrik şekilleri belirleyerek bir yapı veya bir geometri şehri oluşturabilirsin. Doğru parçaları, üçgenler, dörtgenler veya prizmaları kullanarak nasıl bir tasarım ortaya çıkaracağını merakla bekliyoruz.
PROJE 4: “İŞİN” GÜCÜN MATEMATİK
Hayatımızda küçük yaşlarımızdan itibaren “matematik” sürekli yer almaktadır. Özellikle ilkokul ve ortaokul yıllarında öğrenilen bazı matematik konularının hayatımızda nasıl yer bulacağını kestirmek zor olabiliyor. Bu ödevde sizlere 5 adet meslek ismi verilecektir. Sizlerden bu liste içinden 2’sini seçmenizi, bu meslekleri araştırmanızı ve yine bu mesleklerde uzmanlaşmış kişilerle iletişim yöntemlerini bulmanızı istiyoruz. Uzman kişilerle röportaj yapıp iki mesleğin içinde matematiğin ne kadar yer aldığını ve nasıl kullanıldığını karşılaştırmalı olarak raporlamanızı istiyoruz. Amacımız matematiğin ne kadar yaygın ve işlevsel bir bilim olduğunu kavramanız, somut bilgilerle arkadaşlarınıza sunum yapmanızdır.
PROJE 5: SEYAHAT EDİYORUM, DÜNYAYI GEZİYORUM
Tatile gitmenin en zor yanı plan yapmak ve bütçeyi oluşturmaktır. Bu ödevde sizden beklenen bir senaryo oluşturmanız ve bu senaryo dâhilinde 2024 yazı için 4 kişilik bir aileye 1 hafta olacak şekilde gerçek bir tatil programı oluşturmanız. Unutmayın sizin bir turizm acenteniz var ve tüm detaylardan siz sorumlusunuz.
PROJE 6: ÇOKGENLER İLE UÇURTMA TASARLIYORUM
Bu projede öncelikle sizden uçurtma yapımını araştırmanız ve görselinin matematik ile nasıl bir ilişkisi olduğunu belirlemeniz beklenmektedir. Bu doğrultuda geometrik şekilleri kullanarak bir uçurtma tasarlanmanızı istiyoruz.
PROJE 7: MONOPOLY OYUNU HAZIRLAYALIM
Hepimiz oyun oynamayı çok severiz öyle değil mi? Özellikle sevdiğimiz arkadaşlarımızla grup olarak oynadığımızda çok eğlenceli zaman geçiririz. Bu sefer oyunu da siz hazırlayacaksınız. Hem yıl boyunca öğrendiğiniz bilgileri kullanarak güzel bir tekrar yapmış olacaksınız hem de çok sevilen bir kutu oyunun nasıl tasarlandığı öğreneceksiniz. Belki de bu konuda ustalaşıp ilerde kendi tasarımınız olan yepyeni bir oyun tasarlarsınız.

ÖNEMLİ: Proje konularının hazırlanma yönergelerine ve  değerlendirme kriterlerine konuların üzerine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

DİDEM SEYMEN - YEŞİM CEYLAN - FUNDA YILDIZ 
Matematik Öğretmenleri

ORÇUN YILDIRIM
Matematik Bölüm Başkanı

MURAT AVCU
Okul Müdürü