Yurt Dışı Üniversite

TED İstanbul Koleji’nde Yurtdışı Üniversitelere Yerleşim Süreci

TED İstanbul Koleji’nde Yurtdışı Üniversite Hazırlık süreci, uluslararası üniversite danışmanımız tarafından 9.sınıftan itibaren, öğrenim hayatlarına yurtdışında devam etmeyi planlayan öğrencileri belirleyerek hedef üniversite ve branşlara yönelmelerinde gerekli rehberliği yaparak sürdürülmektedir. Yurtdışı Üniversite Danışmanımız rehberlik ve başvuru prosedürlerinin yürütülmesi olmak üzere iki ana başlıkta öğrencilere yardımcı olmaktadır. 12 sınıf öğrencilerimizle yurtdışı üniversite başvuruları birinci dönem boyunca yapılmaktadır. İkinci dönemde ise başvuru sürecinin takibi devam etmektedir.

“Yaz kampları  ve Yaz okulları”  programları okulumuz tarafından düzenlenmemekte ancak bu konuda yapılan danışmanlık çalışmalarımızla öğrencilerimizin özelliklerine en uygun okulları seçmeleri konusunda rehberlik yapılmaktadır. 9, 10 ve 11. sınıfların yaz programlarına başvurularında gerekli dokümanların toplanmasındaki prosedür hizmetleri birinci dönemin sonu ve ikinci yarıyıl boyunca devam etmektedir.

*Yurtdışı Üniversite Danışmanlık ofisi randevu sistemi ile çalışmaktadır. Randevu için Tuğba Safi (Dahili 9) araması rica olunur.


VELİ VE ÖĞRENCİ BİLGİLENDİRME
Öğrencilerimizin zamanında ve en iyi şekilde hazırlanabilmeleri için sadece öğrencilerimizi değil, arzu eden velilerimizde bu bilgilendirme ortamına randevu alarak dahil olabilirler. Yurt dışı Üniversite Danışmanı, sadece öğrencilerimizin hedefledikleri ülkelerdeki üniversitelere başvurmalarına yönelik değil, aynı zamanda hem yaz tatillerini daha verimli geçirmeleri hem de kabul süreçlerinde destek sağlayabilecek yaz kamp ve okullarının seçimi için de rehberlik hizmeti vermektedir.

BİREYSEL ÖĞRENCİ REHBERLİĞİ
Öğrenci ve velilerimizle randevu bazında gerçekleştirilen çalışmalar 9.sınıftan başlayarak öğrencilerimiz mezun oluncaya kadar sürmektedir. Rehberlikten amaç, adayın kuvvetli yönlerini analiz ederek, kendisinin ve ailesinin hedeflerine uyan tercihler yapmasında belirleyici değil, kaynak sunan ve bilgi veren birim olmaktır. Hangi uluslararası programın ve derslerin öğrencinin hedeflerini gerçekleştireceği konusunda Uluslararası Programlar Koordinatörlüğü ile çalışılarak öğrenciye yönlendirmeler yapılmakta ve öğrencinin katılması gereken IELTS, TOEFL, SAT, ACT testlerine ne zamandan itibaren nasıl hazırlanması gerektiği konusunda bilgi verilmektedir. Yurt dışındaki üniversitelere kabulde, başvuru yapılan ülke ve bölüm hangisi olursa olsun, öğrencinin okuldaki not ortalamaları önceliklidir. Okul başarısının yanı sıra öğrencinin potansiyelini iyi sergilemesi, okul içi ve okul dışı aktivitelere katılması, gönüllü hizmetlerde bulunması, ilgilendiği branşla ilgili staj vb. çalışmalarda bulunması son derece önemlidir.

PSAT & Pre-ACT
Amerika’yı hedefleyen öğrencilerin bilgi ve muhakeme becerilerinin ölçüldüğü ACT veya SAT sınavlarına hazırlanmaları gereklidir ve uzun bir hazırlık süreci gerektirmektedir. Öğrencilerin bu sınavların sistemini görmeleri ve hazırlıklı olarak SAT ve ACT sınavlarına katılabilmeleri için okulumuzda bu sınavların hazırlık testleri uygulanmaktadır. 10. Ve 11.sınıf öğrencilerimiz başvurularını mayıs ayında yaparak ekim ayında yapılan PSAT sınavına katılabilirler. Pre-ACT sınavının başvuruları ise Ekim ayında yapılmakta, aynı öğretim yılının aralık ayında uygulanmaktadır.

IELTS/UKVI IELTS/TOEFL
Öğrenciler başvurdukları ülke ve üniversite sistemleri dahilinde hem yabancı dil, hem de bilgi ve becerilerinin o ülke dili ile ölçüldüğü testleri almak durumundadırlar. İngilizcenin ölçülmesi anlamında TOEFL veya IELTS sınavları dünyaca geçerliliği kabul edilmiş olan sınavlardır. Yurtdışı Üniversite Danışmanlığımız bu sınavlarla ilgili bilgi toplantılarını sene içerisinde gerçekleştirmektedir.

YURTDIŞI ÜNİVERSİTE FUARLARI
Yurt dışı Üniversite Danışmanlık Ofisi Amerika, İngiltere, Kanada, Avrupa ve Uzak Doğudan okulumuzu ziyarete gelen üniversite temsilcilerine ev sahipliği yapmakta ve bu üniversite temsilcilerinin ziyaretlerini organize edip öğrenci ve velilerimize duyurmaktadır. Bu ziyaretlerin ana amacı yurtdışı üniversite adaylarını temsilcilerle tanıştırarak birebir bilgi almalarında ve adayların iletişim kurmalarında yardımcı olmaktır.

ÜNİVERSİTE GEZİLERİ
Aynı amaçla yurtdışı üniversitelere düzenlenecek olan “College tour” planlamasında da öğrencilerimizin özelliklerine uygun seçimler yapılması planlanmaktadır. Bu geziler kurumumuzun sorumluluğunda ve ilgili sorumlu eşliğinde kendi öğrencilerimizin özelliklerine uygun olarak planlanmaktadır.

ÜNİVERSİTELERE BAŞVURU SÜRECİ
Yurtdışı Üniversite Danışmanının başlıca görevi yurtdışı üniversite başvurularıyla ilgili prosedürün yürütülmesidir. Her yıl Eylül ayı itibarıyla 12.sınıfların yurtdışı üniversite başvuru paketleri hazırlanmakta, öğrencinin bireysel dosyasının etkin ve eksiksiz hale gelmesinde öncelikli olarak öğrenci ile birlikte bir ekip çalışması yürütülmektedir. Öğrencinin kabulü gelse bile, sene sonu not ortalamasının yüksek olması yurtdışı üniversiteleri tarafından beklenmektedir. 12.sınıf 1. ve 2. Dönem sonu not ortalamaları da üniversitelere gönderilmektedir.

 

 

 


Ansolon