Hüseyin Nazır’dan Kitap Paylaşımı

Uzun zamandır okumayı istediğim fakat bir türlü sıra gelmeyen Yerdeniz serisinin orijinal üçlemesini bitirmeyi başardım. Darısı Ursula Le Guin'in sonradan seriye eklediği 3 kitabın başına :)

Fantastik edebiyat merakı olup da daha okuma fırsatı bulamamışlara şiddetle tavsiye ederim.

Bu noktadan sonrası biraz spoiler içeriyor aman dikkat!

Okurken ilgimi çeken bazı alıntıları aşağıda bulabilirsiniz.

Yerdeniz Büyücüsü
“Fakat güç, sadece ihtiyaç olduğunda ortaya çıkmaz, bilgisi de olması gerekir.”
“İşte o anda ihtiyaç bilgiyi çağırdı: Duny, Karglar’ın önünde uzanan yolun üzerindeki sisin incelip, dağıldığını görünce, yararlanabileceği bir büyüsü olduğunu fark etti.
“Hepsiyle vedalaştı; dünyada tanımış olduğu tüm insanlarla. Nehrin kaynaklarının yukarısında, uçurumun altına dağılmış köye bir kez baktı.” “Ged neredeyse boyun eğmişti, ama tam olarak değil. Teslim olmamıştı. Kötülerin, teslim olmamış ruhları ele geçirmeleri zordur.”
“Eğer onunla karşılaşacaksa, deniz üzerinde karşılaşmayı tercih ederdi. Bunun nedenini bilmiyordu, ama o şeyle karşılaşmaktan çok korkuyordu. Denizden fırtınalar, canavarlar gelir, ama kötülük gelmez.”

Atuan Mezarları
“İşe yaramaz bir kötülüğe bağımlı geçirdiği, boşa harcanmış yıllarına ağladı. Acı acı ağladı çünkü özgürdü. Öğrenmeye başladığı şey aslında özgürlük ağır bir yüktür, ruhun yüklenmesi gereken büyük ve garip bir sorumluluk. Kolay değildir.”

En Uzak Sahil
“Burada uzun uygulamalardan sonra ve eğer el, akıl ve ruh birbirine ayak uydurabiliyorsa, büyücü ilan edilebilirler ve güç asasını alabilirler.”
“Fakat insanın yaptığı her iş, her eylem, kendisine ve sonuçlarına bağlıyor insanı, tekrar tekrar harekete geçmesine neden oluyor.”

Ansolon