Deprem ve Acil Durumlar

1Okulumuz binaları depreme dayanaklı mı?
Kasım 2019 tarihinde alınmış kurumumuza ait her bir binanın teknik raporuna tıklayarak ulaşabilirsiniz. Yapılan tüm incelemeler ve analizler sonucunda binaların sağlam ve depreme karşı dayanıklı olduğu belirtilmiştir.
2Depremden sonra ne yapmalıyım?
Deprem sonrası telefonlar kilitlendiğinden, okulun aranmaması, okuldan sizlere gönderilecek mesajların beklenmesi, gelen mesajlara göre hareket edilmesi gerekmektedir.
3Depremden sonra okuldaki durumdan nasıl haberim olacak?
Deprem sonrası velilerle iletişim kısa mesaj olarak, olanaklar el verdiği sürece internet veya SMS yolu ile sadece okuldan velilere ulaşacak şekilde sağlanacaktır.
4Depremden sonra çocuğumu okuldan almak istersem ne zaman alacağım?
Deprem sonrası öğrenciler okuldan tahliye olacaksa, okuldan gönderilecek olan “Çocuklarınızı alabilirsiniz” mesajının beklenmesi gerekmektedir. Daha önce kesinlikle öğrenci teslimi yapılmayacaktır.
5Depremden sonra çocuğumu okuldan almak istersem nasıl alacağım?
Deprem sonrası öğrenciler okuldan tahliye olacaksa, Anaokulu ve ilkokuldan öğrenciyi teslim almaya gelen velisi dışında kişinin mutlaka kimlik belgesi ve veli beyanı ile gelmesi gereklidir. Aksi takdirde öğrenci teslimi yapılmaz. Ortaokul ve lise öğrencileri için de öğrenciyi teslim almaya gelen kişinin kimlik belgesi ve veli beyanı ile gelmesi gereklidir. Ancak kimlik ibraz edemeyen ve veli beyanı bulunmayan kişilerle çocuklar yüzleştirilerek tanıyıp tanımadığı sorulur. Eğer öğrenci kendisini almaya gelen kişiyi tanıyor ve gitmek istiyorsa tutanakla öğrenci teslim edilir. Okuldan yürüyerek çıkan öğrenciler yine okulu kendileri terk edebilmektedir. Öğrencileri okuldan almaya gelen velilerin kampüs içine girmemeleri ve öğrenci teslim bölgelerinde kargaşa yaratılmamasına yardımcı olmaları beklenmektedir. Merkezi Kriz Yönetim Masasının (MKYM) kararı ile teslim edilmemiş çocuklar gerekirse kolluk kuvvetlerine tutanakla teslim edilir
6Servise kayıtlı olan çocuğum depremden sonra okuldan eve servisle mi gelecek?
Okul Servisleri ile ulaşımını sağlayan öğrenci velilerinin, trafik ve deprem hasar boyutuna göre öğrencilerin okuldan gönderiliş bilgilerini, okuldan gönderilecek mesajları takip ederek öğreneceklerdir.
7Deprem çocuğum serviste iken olması durumunda ne olacak?
Servisler okula yakın yerde iseler, tüm servisler okula gelecektir. Evlerine yakın yerde iseler, sürücü ve hostesler öğrencileri evlerine bırakmak için gayret gösterecektir. Öğrencileri evlerine ya da okula ulaştırmak mümkün değilse araçlar kaldıkları yerde güvenli bir yere park ederek bekleyecektir. Veliler Çocuklarının kendilerine verilen servis güzergahına göre o saatlerde nerede olduğunu bilecek, okula gelmek yerine zaman kaybetmeden o bölgeye gidip çocuklarını teslim alabilecektir. Servisten veliye öğrenci tutanakla teslim edilir. Servisten öğrenciyi teslim almaya gelen kişiyle yüzleştirilmeden, yakınlığı anlaşılmadan, kimlik kontrolü yapılmadan servisten öğrenci teslim edilmeyecektir.
8Okulumuzun deprem kriz yönetim sistemi nedir?
TED İstanbul Koleji Vakfı Özel Öğretim Kurumları Deprem Kriz Yönetim sistemi ile yönetilmektedir. Deprem Kriz Yönetim sistemine tıklayarak ulaşabilirsiniz. Bu sistem çerçevesinde okulumuzda deprem dahil olmak üzere tüm kriz oluşturabilecek durumları yönetmek üzere bir Merkezi Kriz Yönetim Masası (MKYM) vardır. Deprem esnası ve sonrasındaki tüm kararları bu masa alır. Kampüsteki tüm binaların birer Bina Sorumlusu ve birer Bina Sorumlu Yardımcıları bir önceki maddede belirtilen masa tarafından alınan kararların binalarda uygulanmasından sorumludurlar. Binalardaki Kat Sorumluları ve Kat Sorumlu Yardımcıları da bir önceki maddede belirtilen kişiler tarafından kendilerine bildirilen kararların katlarda uygulanmasından sorumludurlar.
9Okulumuzda hangi acil müdahale ekipleri mevcuttur?
MKYM’nin başkanlığında okulumuz personelinden oluşan, deprem, yangın vb. doğal afetlerde görev alacak tahliye, söndürme, koruma, kurtarma, ilk yardım, acil iletişim, enerji kontrol, lojistik destek, psikolojik destek ve öğrenci teslim ekipleri mevcuttur. Ekip fotoğraflarına tıklayarak ulaşabilirsiniz. Ekipler Merkezi Kriz Yönetim Masasının (MKYM) planlamasıyla gerekli eğitimleri almaktadırlar. Eğitim fotoğraflarına tıklayarak ulaşabilirsiniz.
10Okulumuzda acil müdahale ekipmanları mevcut mudur?
Okulumuzda 2 adet Acil Servis İstasyonu ve 1 adet Acil Durum Bilgi İşlem Merkezi bulunmaktadır. 1 nolu acil servis istasyonunda diğer bir adıyla Deprem Konteynırında acil müdahale ekiplerinin kullanacağı el aletleri ve malzemeler bulunmaktadır. Bu malzemelerin işlerliği her yıl kontrol edilmekte olup gerekli yenilemeler yapılmaktadır. 2 nolu acil servis istasyonunda diğer bir adıyla Gıda Deposunda gerek duyulduğunda tüm kampüse sıcak yemek çıkarmak için yeterli kuru gıda ve su bulunmaktadır. Bu istasyonda bulunan gıdalar sürekli devir daim olmakta, tazeliği korunmaktadır. Acil servis istasyonlarının fotoğrafına fotoğrafına tıklayarak ulaşabilirsiniz. Acil Durum Bilgi İşlem Merkezindeki yedek server ile bilgi işlem verilerinin yedekleri alınmaktadır.
11Okulumuzda çocuklarımıza deprem zamanı ne yapacağı konusunda eğitim verilmekte mi?
Okul içerisinde öğrencilerimizin bulunduğu bahçe, koridor, konferans salonu, yemekhane ve sınıf gibi yerlerde herhangi bir deprem esnasında nasıl davranması gerektiğini gösteren afişler bulunmaktadır. Afişlerin fotoğrafına tıklayarak ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda yılda 2 defa tüm öğrencilerimizi ve personeli kapsayıcı şekilde tatbikatlar yapılmakta ve sunum şeklinde bilgilendirmeler yapılmaktadır.
12Yatılı bölüm için bir planlama mevcut mudur?
Yatılı öğrencilerimiz gündüz okulda oldukları için okul zamanı diğer öğrencilerle aynı sistemde olacaktır. Okul zamanı dışında yatılıdan sorumlu olan öğretmenlerimiz Yatılı Bölüm Deprem Kriz Yönetim Planı çerçevesinde hareket edecektir. Aynı zamanda yatılıda kalan ve gönüllü olan öğrencilerimize sertifikalı ilk yardım eğitimi, kurtarma eğitimi ve söndürme eğitimi de aldırılmaktadır.

Ansolon