7. SINIF MATEMATİK DERSİ PROJE KONULARI

PROJE 1: DOĞA MATEMATİK BİLİYOR MU?
Hayvanlar ve Bitkilerdeki çokgen şekillerini araştırıyoruz. Hangi hayvanlar çokgenleri kullanır veya yapılarında çokgenlere rastlanır? Hangi bitkiler çokgenleri hatırlatır? Doğadaki bitki ve hayvanlardaki çokgen örneklerini sunuyoruz.

PROJE 2: MİNİATÜRK- 3D SANAL TUR
Oran ve orantı konusunun en güzel örneği olan, İstanbul’daki Miniatürk’e sanal gezi yapılması istenmektedir. Edinilen bilgilerin ve resimlerin, yapıtların orijinal bilgi ve resimleri ile kıyaslanarak teslim edilmesi ve dokümanda yer alması beklenmektedir.

PROJE 3: KIRKYAMA İLE ÖRTÜ OLUŞTURMA
Sizden beklenen kırkyama ile bir örtü oluşturmak ve örtü motifinde, eşit büyüklükte hazırlanmış kare ve dikdörtgen parçalar kullanarak, her motifi yan yana dikdörtgen ve kare şeklinde dikmektir. Ödeviniz tamamlandığında, size verilen soruları cevaplamanız beklenmektedir.

PROJE 4: DÖVİZ ARTIŞI
Verilen internet sitesi incelenerek, kendi seçeceğiniz bir döviz kurunun Türk Lirası cinsinden 5 yıllık değişimi, tablo ve grafiğe aktarılacaktır. Birbirini takip eden yıllarda ortalama yüzde kaç artış ve(ya) azalış olduğu ile ilgili hesaplamaları yapmanız istenmektedir.

PROJE 5: HAYALİMDEKİ ŞEHİR
Bu projede şehir dizaynı yapıyoruz. Dik – paralel doğrular koyuyor ve caddeleri oluşturuyoruz. Aşağıdaki sembolleri kullanarak bu yollara yerleştiriyoruz. Burada ters, komşu, iç ters, dış ters vb… açı kavramlarını kullanarak dizaynımızı yapıyor ve sunuyoruz. Buraya ek semboller kullanabilirsiniz.

PROJE 6: GELECEĞİN MİMARLARI
Bu projede hayal ettiğimiz evin boyutlarını yazıp bunları belli bir oranla küçülterek çizimini yapıyoruz. Evimizin ölçülerini var olan örnekler veya kendi dizaynımız olarak yapıyoruz. Kare ve dikdörtgen şeklinde odalar ve havuz-bahçe gibi yan birimlerin hepsini bir tabloda belirtiyoruz. Daha sonra belli bir oranda bunları küçülterek ortadaki çizim örneğindeki gibi detaylı çiziyoruz.

PROJE 7: BENİM ANİMASYON KARAKTERİM
Amacımız geometrik şekilleri, açıları ve doğruları kullanarak bir animasyon karakteri yaratmak. Bilgisayar programlarından da yararlanarak bir animasyon hazırlamak

PROJE 8: DAĞ BİSİKLETİ
Çember-daire, oran- orantı, yüzdeler ve ondalık sayıların kullanımını destekleyen bu projede öğrencilerimiz günlük hayatlarında severek kullandıkları bisikletlerinin matematik yansımaların göreceklerdir.

 

ÖNEMLİ : Proje konularının hazırlanma yönergelerine ve  değerlendirme kriterlerine konuların üzerine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Funda YILDIZ – Nilgün ÖZGÜN
Ders Öğretmenleri

Orçun YILDIRIM
Matematik Bölüm Başkanı

Esra ÖZTERMİYECİ
Okul Müdürü


Ansolon