5. SINIF MATEMATİK DERSİ PROJE KONULARI

PROJE 1 : ÇOKGENLER İLE UÇURTMA TASARLIYORUM
Bu projede öncelikle sizden uçurtma yapımını araştırmanız ve görselinin matematik ile nasıl bir ilişkisi olduğunu belirlemeniz beklenmektedir. Bu doğrultuda geometrik şekilleri kullanarak bir uçurtma tasarlanmanızı istiyoruz.

PROJE 2 : MATEMATİK DERGİSİ HAZIRLAMA
Bu projede sizlerden matematik dergisi hazırlamanız beklenmektedir. Derginizi keyifle okumak için içeriğini, eğlenceli ve ilginç matematik bilgileri, resfebe, karikatür, resim vb oluşan görsellerden hazırlayabilirsiniz.

PROJE 3 : BİR AKVARYUM YAPALIM
Yaşadığımız dünyayı bitkiler ve hayvanlarla beraber paylaşıyoruz. Onlar yaşamın devam edebilmesi için çok önemli canlılar. Bazıları ile aynı zaman evi paylaşıyoruz. Bunlardan biri de balıklar. Evinde balık besleyenlerin öncelikle bir akvaryum edinmeleri gerekmektedir. Büyük bir emek gerektiren bu süreçte neler yapılabilir. Bu işin bir Matematiği var mıdır? Bu projede bunu öğreneceğiz.

PROJE 4 : MONOPOLY OYUNU HAZIRLAYALIM
Hepimiz oyun oynamayı çok severiz öyle değil mi? Özellikle sevdiğimiz arkadaşlarımızla grup olarak oynadığımızda çok eğlenceli zaman geçiririz. Bu sefer oyunu da siz hazırlayacaksınız. Hem yıl boyunca öğrendiğiniz bilgileri kullanarak güzel bir tekrar yapmış olacaksınız hem de çok sevilen bir kutu oyunun nasıl tasarlandığı öğreneceksiniz. Belki de bu konuda ustalaşıp ilerde kendi tasarımınız olan yepyeni bir oyun tasarlarsınız.

PROJE 5 : SEYAHAT EDİYORUM, DÜNYAYI GEZİYORUM
Tatile gitmenin en zor yanı plan yapmak ve bütçeyi oluşturmaktır. Bu ödevde sizden beklenen bir senaryo oluşturmanız ve bu senaryo dâhilinde 2020 yazı için 4 kişilik bir aileye 1 hafta olacak şekilde gerçek bir tatil programı oluşturmanız. Unutmayın sizin bir turizm acenteniz var ve tüm detaylardan siz sorumlusunuz.

ÖNEMLİ: Proje konularının hazırlanma yönergelerine ve değerlendirme kriterlerine konuların üzerine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Nilgün ÖZGÜN ERGİN – Müge Su SAVAŞIR
Matematik öğretmenleri

Orçun YILDIRIM
Matematik Bölüm Başkanı

Esra ÖZTERMİYECİ
Okul Müdürü


Ansolon