5. SINIF GÖRSEL SANATLAR DERSİ PROJE KONULARI

1. İSTANBUL’DAKİ MÜZELER HAKKINDA ARAŞTIRMA;
Bu projede sizlerden; İstanbul’daki müzeler hakkında araştırma yapmanızı istiyoruz. Müze nedir? İstanbul’da ilk müze ne zaman açılmıştır? İstanbul’da kaç tane müze vardır? Sizin seçtiğiniz müze hangi konuları/tarihi objeleri sergilemek için kurulmuştur? Bir müzede geçmiş bir yaşama ait objeyi ve sanat eserlerini yakından görmek toplum yaşamı ve gelişimi için neden önemlidir? Bu araştırma esnasında ziyaret ettiğiniz müzelerden önerileriniz hangileri olurdu? İlginizi çeken çalışmalar, etkinlikler neler? İzlenimlerinizi yazılı, görsel ve bir sunum halinde teslim ediniz ve sınıf içinde sunum yapınız.

2. ARKADAŞIMIN PORTRESİ;
Bu projede sizden; arkadaşlarınızın portresini çalışmanızı istiyoruz. Portre çizimi aşamalarını anlatan ve her aşamada çekilmiş fotoğraflar ve çiziminden oluşan bir sunum yapınız.

3. ÇÖP ADAM HİHAYE RESİMLEME STORYBOARD HAZIRLAMA;
Çöp adam çizimleri ile kurguladığınız bir hikâyeyi resimlemenizi istiyoruz; Önce hikayenizi yazarak kurgulayıp ve daha sonra seçtiğiniz en etkili anları resimlendirmenizi istiyoruz. Her bir kareyi fotoğraflandırıp metniniz ile sunumunuzu hazırlamalısınız. Klasik bir yöntem olan çizme ve boyama ile yapabileceğiniz gibi isterseniz Canva programını da kullanabilirsiniz.

4. ATIK MALZEMELER İLE 3 BOYUTLU HEYKEL TASARLAMA;
Bu projede sizden; atık malzemeler ile heykel tasarlamanızı istiyoruz. Atık malzemeden heykel yapan sanatçıları araştırıp kendi heykelinizin de arasında bulunduğu görseller ve yapılış aşamalarından oluşan bir sunum hazırlamalısınız.

ÖNEMLİ : Proje konularının hazırlanma yönergelerine ve değerlendirme kriterlerine konuların üzerine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Büşra ÇİMEN Emel OKSAL Esrahan HACISALİHOĞLU
Görsel Sanatlar Öğretmenleri

Begüm BIÇKICI
Görsel Sanatlar Bölüm Başkanı

Esra ÖZTERMİYECİ
Okul Müdürü


Ansolon