12. KİTAP GÜNLERİ 25 - 29 MART 2019

Sosyal Medyadan etkinliği takip etmek için; hesaplarımızı eklebilirsiniz.

TED İstanbul Koleji
12. Kitap Günleri Nasıl Geçti?

“İnsan yazdığıyla değil, okuduğuyla vardır.”
Jorge Luis Borges

Okuma kültürü edinmiş bireyler yetiştirmek, eğitim sistemimizin ulaşması gereken en temel amacı olmalıdır. Biz okumaya, edebiyata, kültüre, sanata eğitim/öğretim hayatının her alanında yer veren, bu bağları sağlam tutan, bu bağdan güçlenen ve yenilenen bir eğitim kurumuyuz. Biz matematik edebiyattır, sanat edebiyattır, bilim edebiyattan doğar; öğrenmek ve öğrenmeyi sürekli kılmak okumakla, anlamakla, çözmekle, yazmakla var olur diyoruz. Bilim ve edebiyat “birbirine ters ve bambaşka istikametlere doğru kuvvetle akan iki ayrı akıntı” değildir; biz bilimin faaliyetlerini, edebiyatın asli unsuru olan hikâye anlatmayı birbirine iliştiriyor, bu birlikte akıştan güç alıyoruz.

Okulumuzun gelenekselleşen etkinliği Kitap Günlerinde çok değerli edebiyatçıları/sanatçıları ağırlıyor, kitap stantlarında birbirinden değerli yayınevlerini, yayınları öğrencilerimizle buluşturuyor; kitaba, okumaya, edebiyata dair pek çok konuyu söyleşilerde ve düzenlediğimiz panellerde tartışıyor, değerli yazar ve şairlerin atölye çalışmalarında öğrencilerimizin yaratıcılıklarını ortaya koymalarına fırsatlar yaratıyoruz. Böylesi bir etkinliğin 12. sini gerçekleştiriyor olmak, bir eğitim kurumu için başlı başına gurur.

12 yılda Kitap Günlerinde okulumuzda kimlerle tanıştık, kimleri ağırladık, kimler zihinlerimize kazındı, kimleri bir daha hiç unutmadık; işte bu isimlerden oluşan bir seçki vardı bu yıl karşımızda. Bu seçki öğrencilerimizin ve akademik kadromuzun cevaplandırdığı Kitap Günleri anketi sonucunda oluştu ve bu yıl 12.sini gerçekleştireceğimiz Kitap Günlerinde, okulumuzda tekrar görmeyi istediğimiz yazar ve şairleri ağırlayıp, onlarla bir kere daha buluşma kararı aldık.
Hazırlıklar görülmeye değerdi; öğrencilerimizin özenle hazırladığı yazar panoları, slogan yarışması için yazılan çeşitli sloganların sergileri, kitap konulu tasarımlar, Görel Sanatlar Bölümü’nün Kitap Günleri için hazırladığı eşsiz dekorlar…
Bu yıl lise slogan yarışması birincimiz “Gelecek Belki de Sonraki Sayfada” diyerek Kutay Kazancı oldu. Ortaokul birincimiz Melisa Türkmen ise şöyle demiş: “Kitap, Cehaletin Silgisidir.”

Ortaokul ve lise öğrencilerimizin katıldığı söyleşiler ve atölyeler, seçkin yayınevlerini bir arada gördükleri kitap fuarı, hafta boyunca yaşadıkları sürpriz etkinlikler ve güzellikler onları biraz daha “yaşam boyu öğrenme” hedefine taşıdı ve bizler gururla olanları izledik. Bir yazara sorulan şaşırtıcı bir soru, tanışılan ve bahsedilen yeni bir kitap, kucak açılan yepyeni bir faaliyet; hepsi onları olduğu kadar bizleri de geliştirdi. Edebiyatla dünyayı güzelleştirmeye biraz daha yaklaştık.

TED İstanbul Koleji 12. Kitap Günleri konuklarımız:
Murathan Mungan, Ercan Kesal, Murat Gülsoy, Barış Müstecaplıoğlu, Emin Nedret İşli, Deniz Yüce Başarır, Hakan Bıçakcı, Bedia Ceylan Güzelce, Mehmet Zaman Saçlıoğlu, Doğu Yücel, Can Özoğuz, İpek Çalışlar, Baki Ayhan T., Aslı Der, Tolga Gümüşay, Bige Güven Kızılay, Yalçın Ergir, İrem Uşar, Ahmet Ünver, Hicabi Demirci, Dilek Yardımcı, Hamit Annak, Uğur Önver, Tarık Aksoy, Çiğdem Odabaşı, Betül Avunç.

12. Kitap Günlerinin lise açılış konuğu TED İstanbul Koleji Vakfı Mütevelli Heyeti üyesi Sayın Can Özoğuz’du. Öykücü kimliğinin yanında işadamı, yazar, kültür elçisi olan Can Özoğuz, TED İstanbul Koleji kurucuları arasında yer alarak TED meşalesinin İstanbul’da da yakılmasına öncülük edenler arasında yerini almış bir isim. Halen TED İstanbul Koleji Mütevelli Heyeti üyeliğine devam eden Özoğuz yazdığı öykülerle, hem kendi kuşağına geçmiş güzel günleri hatırlatmak hem yeni kuşaklara unutulmaya yüz tutan, bizi biz yapan değerlerimizi aktarmak istiyor. Milli Mücadele yıllarında ayağa kalkmış bir milletin isimleri pek de bilinmeyen kahramanlarını birbirine bağlı beş öyküde anlatan Özoğuz’un son kitabı Kuvayi Milliye Öyküleri, 12. Kitap Günleri’nin açılış programında yer alan söyleşi ile öğrencilerin dağarcığında yerini aldı.

Aslı Der, Büyük Tuzak adlı kitabıyla ortaokul okuma listemizde yıllardır yer alan değerli bir yazar. 5. sınıf öğrencilerimizin bu sene de Büyük Tuzak adlı kitapla ilgili çeşitli çalışmaları olmuş; bu çalışmalar sonunda anadil, dilimize sahip çıkma gibi konularda daha bilinçli olmaları sağlanmıştı. Tüm ortaokul öğrencilerinin okuduğu ve tanıdığı yazar Aslı Der, ortaokul açılış programımızın özel konuğuydu.

“TED’li Yazarlar Okulumuzda” başlıklı söyleşide yazar Bige Güven Kızılay, Mehmet Zaman Saçlıoğlu ve Yalçın Ergir, Can Özoğuz’un moderatörlüğünde TED’li olmanın ne demek olduğunu, yaşamlarına ne gibi şeyler kattığını, edebiyata katkı ve hizmetlerini anlattılar. Bu keyif dolu söyleşi hepimizin ruhuna dokundu, bulunduğumuz yeri ve soluduğumuz havayı daha da sevdik.“Edebiyat hayallerle besleniyor. Edebiyatın kaynağı hayaller.”

Hayal Sözleşmesi adlı kitabıyla genç nesil okurların dikkatini çeken öğretmen-yazar Dilek Yardımcı, ilk gün konuklarımız arasındaydı. İlgi çekici sohbetiyle tüm öğrencilerin hayranlığını kazandı.

Fantastik edebiyatın en büyük isimleri okulumuzdaydı: Hakan Bıçakcı, Barış Müstecaplıoğlu ve Doğu Yücel. Fantastik edebiyatın, yazı hayatında gittikçe yer kaplayan alanını ve son kitaplarını konuştuk.

5. sınıf öğrencilerimizin Lataşiba adlı kitabını okudukları yazar İrem Uşar’ı okulumuzda ağırladık. Söyleşi programından sonra imza saati gerçekleştiren İrem Uşar’ı, iletişim gücünü, öğrencilerimizin sorduğu sorulara verdiği yaratıcı cevapları hepimiz çok sevdik.

Kendisini ikinci kez okulumuzda ağırlamaktan memnuniyet duyduğumuz edebiyatçı, sinemacı, doktor, müthiş bir hikâye anlatıcısı Ercan Kesal’ı yine can kulağıyla dinledik, sohbetinden istifade ettik.

Spor spikeri ve yazar Uğur Önver, gençler için kaleme aldığı kitaplarla adından söz ettiriyor. Sporcuların ilgimizi çekecek hayat öykülerini kendine has üslubuyla yazıya aktaran Uğur Önver, motivasyon konulu söyleşisiyle 12. Kitap Günleri’nin konuklarındandı.

“Sahaflar Dünyasına Yolculuk” başlığıyla 3 senedir okulumuzda ağırladığımız değerli sahaf Emin Nedret İşli, bu sene de öğrencilerimize bir sunum eşliğinde son derece faydalı bilgiler sundu; bizleri eski ve kıymetli kitaplarla dolu bir yolculuğa çıkarttı. Bu etkinliğin gelenekselleşme yolunda gitmesinden hepimiz çok memnunuz.

“Etkileyici bir şey yazabilmek için diğer edebi yapıtlardan etkilenmeyi göze almak gerekir.”
Murat Gülsoy, eserleri Sait Faik Hikâye Armağanı, Yunus Nadi Roman Ödülü, Notre Dame de Sion Ödülü, Sedat Simavi Edebiyat Ödüllerine layık görülen yeni kuşak edebiyatçılarımızdan. İyi yazar olmanın iyi bir okur olmaktan geçtiğini vurgulayan Murat Gülsoy edebiyat ve akademi dolu hayatından ve çalışmalarından bazı kesitler sundu.

Bu yıl Kitap Günleri etkinliğimize kitapların bilmediğimiz dünyasını bizlere anlatabilecek bir editör konuğu da ekledik: Deniz Yüce Başarır. Çalışma hayatını, kitabın arka penceresini, edebiyat dünyasında neler olup bittiğini kendisinden dinledik.

“Sevmenin öğretilmediği insanların trajedisi var bu kitapta.”
Soyka adlı son kitabını yayımlayan Bedia Ceylan Güzelce, 2 öğrencimizin moderatörlüğünde interaktif bir söyleşiye imza attı. Yazıya nasıl başladığından son kitabına kadar Bedia Ceylan Güzelce’nin çalışmalarını ve hayatını masaya yatırdık.

Mitolojik hikâyeleri çok seven öğrencilerimiz için Ahmet Ünver’in Ege Kıyılarından Eski Zaman Masalları kitabı var. Her sene okulumuza davet ettiğimiz Ahmet Ünver bu sene de bizleri yalnız bırakmadı. Yazdığı mitolojik hikâyeleri zenginleştirilmiş bir sunum eşliğinde bir de yüz yüze anlattı.

İpek Çalışlar, Mustafa Kemal Atatürk: Mücadelesi ve Özel Hayatı adlı kitabıyla 12. Kitap Günlerimize büyük bir değer kattı. Öğrencilerimizin moderatörlüğüyle ve soru-cevap şeklinde ilerleyen söyleşi oldukça faydalı ve ilgi çekiciydi.

Bu Şarkılar Senin İçin kitabıyla hayatımıza giren Tarık Aksoy’u okulumuzda ağırlama imkânı bulduk. Kitabın yazım serüveninden, bundan sonraki yazın planlarına kadar yazara merak ettiğimiz her şeyi sorduk.

Tolga Gümüşay, Hazırlıksız adlı kitabıyla ortaokul okuma listemizde yer almıştı. Yatılı okul macerasını konu aldığı kitabından yola çıkarak öğrencilik yıllarını ve edebiyatla kurduğu bağı anlattı.

“Yetenek bakım ister. Allah verdiği hiçbir yeteneğin sonuna kadar başında durmuyor. Çalışmak lazım.”
Murathan Mungan, edebiyatın hemen her dalında ürünler veren, yazarlığının ve şairliğinin doruğunda, Türk edebiyatının en değerli kalemlerinden. Kendisini okulumuzda ikinci kez ağırlamanın mutluluğunu ve gururunu yaşadık. Yazma serüvenini, beslendiği kaynakları, edebiyata bakışını ve Murathan Mungan’ı Murathan Mungan yapan ögeleri paylaştı bizlerle; “Rodos Testileri” adlı denemesini okuyarak düne, bugüne ve güne dair tespitlerini sundu.

Lise öğrencilerimiz Baki Ayhan T. ile Şiir Atölyesi ve Ömer Fuat Altay ile Sabahattin Ali Atölyesine katıldılar.
Ortaokul öğrencilerimiz ise Senem Nane, Arzu Suriçi, Betül Avunç ve Hamit Annak ile Yaratıcı Okuma Atölyesi, Hicabi Demirci ile Karikatür Okuma Atölyesi, Arzu Suriçi ile Felsefe Atölyesi, Elvan Pektaş Deniz ile Yaratıcı Yazma Atölyesi ve Çiğdem Odabaşı ile Yaratıcı Drama Atölyesine katıldılar. Öğrencilerimiz sene içinde okudukları kitapları bir de bu etkinlikler aracılığıyla özümsediler.

Kitap Günleri etkinliğinin 12. yılını kutlarken; eğitime, birlikte öğrenmeye, paylaşmaya ve en önemlisi insana değer verdikleri için bizlere zaman ayırıp okulumuza gelen yazar, şair, akademisyen, sanatçı tüm konuklarımıza sonsuz şükranlarımızı bir kere daha sunuyoruz.

Konuklarımızın keyifli sohbetleri
Öykü Atölyeleri
Yaratıcı Çalışmalar... ÇOK KEYİF ALACAKSINIZ... Devam...

"Kitap" Konulu Slogan Yarışmamızın Birincileri

“Gelecek belki sonraki sayfada” Kutay Kazancı-11C

“Kitap cehaletin silgisidir”  Melisa Türkmen-8C