BİLÇEV FESTED İSTANBUL 2018 BİLİM VE ÇEVRE FESTİVALİMİZİ GERÇEKLEŞTİRDİK
1.6.2018

Bilçev Fest, TED İstanbul Koleji Vakfı Özel Ortaokulu Fen Bölümü önderliğinde,  ortaokul öğrencilerinin organize ederek gerçekleştirdiği bir bilim ve çevre festivalidir.  Etkinliğe farklı ortaokullardan öğretmen ve öğrenciler katılmaktadır.
Festivalimiz, şaşırtıcı ve eğlenceli Madscience gösterileri ile başladı. Görevli öğrencilerimiz ve konuklarımız, “Uç uç Havalan” konsepti ile kaldırma kuvveti, basınç, itme gibi Fizik kavramlarını hatırladılar, sıcak hava balonu uçurdular ve hovercraftt ile havanın gücünü deneyimlediler.
Görevli öğrencilerimiz, EnvironmenTED İstanbul konferansını organize eden lise öğrencilerinden öğrendikleri ısınma aktivitelerini gerçekleştirerek, konuk öğrencilerimizle kaynaştılar.
Farklı okullardan karma gruplar, bahçede “Bitki Avı Atölyesi”, “Kinetik Kum Atölyesi” ve “Kimyasal Bukalemun Atölyesi” etkinliklerine katılarak bu keyifli deneyleri bire bir gerçekleştirme imkanı buldular.
Kapanış töreninde, Kamu Spotu ve Kısa Film Yarışması sonuçları açıklandı. Bu yıl kamu spotu yarışmasında tema “Hava Kirliliği”, Kısa Film Yarışmasında ise “Einstein’ın yaşamından Kesitler” idi. Birbirinden ilginç ve bilgilendirici kamu spotları ilgi ile izlendi.
Festivalimize katılan tüm öğretmen ve öğrencilere ve etkinliğin organizasyonunda büyük bir istekle çalışan öğrencilerimize teşekkür ederiz.