MASTER MAKERS TAKIMIMIZIN FIRST LEGO LEAGUE (FLL) BURSA YEREL TURNUVASI BAŞARISI
26.2.2017

FIRST® LEGO® League / FLL, FIRST  Vakfı ve LEGO firmasının ortak çalışmasından doğmuş, uluslararası, kar amacı gütmeyen bir programdır. Gençler ve çocuklar 4-10 kişi arası takımlar kurarak her yıl dünyanın gündemine ait farklı bir tema üzerinde 2-3 ay öncesinden çalışıp, araştırma yapıp, özgün çözümler üretip, paylaşıp, özgüven inşa ederler. Evrensel sunum metotlarını uygulayarak takım olarak çalışması ve kaynakları iyi kullandıkları bir deneyim yaşarlar.

Bilim Kahramanları Derneği, özgüven sahibi, sorgulayan, takım halinde toplumsal sorunlara çözümler üretebilen bir gençlik yetişmesi niyetiyle dünyada  80 ülkede yapılan FIRST® LEGO® League (FLL) etkinliğini Türkiye’de düzenliyor.

19 Şubat Pazar günü Bilim Kahramanları Buluşuyor/FIRST LEGO League (FLL) Bursa Yerel Turnuvası kapsamında 9-16 yaş arası gençlerden oluşan takımların katıldığı “Hayvanlar Yaşam Ortaklarımız” temalı etkinlikte okulumuz Ortaokul öğrencilerinden oluşan “Master Makers” takımımız da yerini almıştır. Turnuvaya katılan takımlardan üç farklı kategoride performans sergilemeleri beklenmektedir.

Proje kategorisinde öğrencilerimiz; “Arıların iklim değişikliği ve küresel ısınmadan dolayı meydana gelen ani sıcaklık değişimlerinden etkilenerek hızla azalmalarını engellemek” amacıyla tasarladıkları “Özel Sera”yı, hazırladıkları farklı materyaller ile jüri karşısında başarılı bir şekilde anlatmışlardır.

Tasarladıkları robot ile gerçekleştirdikleri maçlar ve robot programlaması ile de birçok takımı geride bırakmayı başarmışlardır.

Özdeğerler kategorisinde ise süreç içerisinde gerçekleştirdikleri takım çalışması, birbirlerine karşı olan tutumları ve yardımlaşmaları, turnuvaya bakış açıları ve diğer takımlarla iletişimleri açısından jürinin beğenisini toplamışlardır.

Master Makers takımımız proje sunum, özdeğerler sunum ve robot performans kategorilerinde gösterdiği başarı ile “YÜKSELEN YILDIZ ÖDÜLÜ”nü  kazanmıştır.

Başarılı bir takım çalışması örneği göstererek Jüri tarafından bu ödüle layık görülen öğrencilerimizden Adnan Demir (5B), Pelin Nur Özdemir (5D), Yağız Efe Önüt (6C), Deniz İldeniz (6D), Deniz Mersinlioğlu (7A), Boran Üstün (7A), Emre Ege Alim (7D), Demir Danışman (8C), Caner Murzoğlu’nu (8C) ve onlara destek olan Bilişim Teknolojileri öğretmenlerimizden Mine Taygün  ile Cansu Bilgin’i kutluyoruz. Bilim Kahramanları öğrencilerimize bundan sonraki çalışmalarında başarılar diliyoruz.

Animasyon: Öğrencilerimizin tasarladığı projeyi anlatmak amacıyla tasarladıkları ve programadıkları animasyona buradan ulaşabilirsiniz.
https://scratch.mit.edu/projects/148552870/#fullscreen

Oyun: Öğrencilerimizin seçtikleri “Arılar” konusuna uygun tasarladıkları ve programladıkları oyuna buradan ulaşabilirsiniz.
https://scratch.mit.edu/projects/148553492/#fullscreen

Öğrencilerimizin hazırlık sürecinde yaptıkları çalışmaları buradan izleyebilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=t1qvg6uz1e4

Öğrencilerimizin turnuva boyunca yaşadıkları ve edindikleri tecrübeleri buradan izleyebilirsiniz : https://www.youtube.com/watch?v=nN4O6JbaJ1k