TEKSEM SANAT YÖNETMENİ GAMZE ELİBOL İLE TANIŞTIK
14.2.2014

14 Şubat 2014 Cuma günü Ortaokul ve Lise Öğrenci Birlikleri temsilcileri ile TEKSEM Sanat Yönetmeni Sayın Gamze Elibol ile bir araya geldik. Kendisi bize hem TEKSEM’i tanıttı hem de kendi öyküsünü ve bizce tam bir başarı öyküsü olan yaşamını bir de onun hoş sohbetiyle birlikte kendi anlatımıyla dinledik.

TEKSEM Türkiye Engelsizler Kültür, Sanat ve Eğitim Merkezi  aslında dernek olmaktan çok büyük bir proje. Projenin gerekçesi, engellilerin Türkiye’deki imajını pozitif yönde değiştirmek, üreten engelliler imajı oluşturmak, engellilerin eğitim seviyesini yükseltmek ve biraz da engelli engelsiz ayrımını ortadan kaldırmak.

TEKSEM Engelsiz Sanatçılar Merkezi, bu  projeye hizmet etmek için 2002 yılında Beykoz’da kurulmuş. Projenin amacına ulaşabilmesi için Türkiye’yişehir şehir dolaşarak pek çok oyun sahnelemişler.

Çeşitli engel gruplarında olan ekip, çocuklarımıza ve gençlerimize engellilerin neler yapabileceğini profesyonel şekilde dans, tiyatro ve gösteri sanatları aracılığıile anlatıyor. Ama bu anlatım sırasında engellilik konusuna hiç değinmeden sadece da trafik, ilk yardım, çevre sorunları, ailenin önemi, Türkçe’yi güzel konuşma ve yazma gibi  sosyal olaylarısahneye yansıtıyorlar.

Derneğin para yardımı kabul etmediğini de hatırlatmak isteriz.

Sayın Gamze Elibol ile öğrenci birliklerimiz önümüzde günlerde birlikte ortak bir projeye imza atacaklar.  Öğrencilerimiz kendi hazırlayacakları  yazılı, görsel panolarla ve arkadaşlarını bilgilendirme çalışmaları ile bu projelerini herkese duyurmayı hedefliyorlar.