ÖĞRENCİLERİMİZİN ZEYTİN SERÜVENİ - GÖKÇEADA

27.11.2018

Permakültür kulübü öğrencilerinin öncülüğünde 19 öğrenci ile 24-25-26 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilen Gökçeada gezisi, gönüllü TED İstanbul Lisesi öğrencileri için farklı bir deneyime sahne oldu.

Adanın iç kesimlerinde yer alan baraj gölü kıyısında zeytin toplama ile başlayan serüven, zeytinyağı müzesinde geçmişten günümüze zeytin işleme yöntemleri, zeytinyağından sabun elde etme süreçleri ile devam etti. Günün ilerleyen saatlerinde adanın eşsiz güzelliklerini adanın yüksek bir yerinden selamlarken ender güzellikteki koyları ve yeşil – mavi uyumu havanın da güzelliğiyle bütünleşerek öğrencilerimize hiç unutamayacakları bir günü hazırladı.

Ertesi günün sabahında Gökçeada’nın güneşli yüzü bizi Çanakkale şehitlerini anmamız için 57.Alayın bulunduğu Kabatepe’ye uğurladı. Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi’nde yaklaşık 1.5 saat süren özel gösterimde öğrenciler Çanakkale Zaferini farklı bir bakış açısıyla yeniden öğrenme ve anlama imkanı buldular.
Gün batımı artık bize İstanbul’a dönme vakti geldiğini hatırlattı…6 saat süren dönüş yolculuğundan sonra öğrencilerimiz bir dahaki gezme, görme, yaşama ve deneyimleme serüveni için yeni planlamalarına başlamışlardı bile…