ENVIRONMENTED İSTANBUL 2018

27.4.2018

TED İstanbul Koleji Vakfı Özel Lisesi Fen Bilimleri Bölümü önderliğinde, lise öğrencilerimizin hazırladığı EnvironmenTED İSTANBUL çevre konferansının yedincisi 27-30 Nisan 2018 tarihlerinde okulumuzda gerçekleştirdik.  Etkinliğimizde Türkiye’nin seçkin okullarından, 50’den fazla  lise öğrencisini okulumuzda ağırladık.
Amacı; lise öğrencilerini bir araya getirerek edindikleri çevre kazanımlarını uygulama haline dönüştürmelerini,  kendi çevrelerindeki problemleri fark ederek sebeplerini araştırmalarını ve yapacakları çalışmalar ile çözüm önerileri üretmelerini teşvik etmek, bilimsel bilgilerin aslında sadece ders içinde öğrendikleri ile sınırlı olmayıp, günlük hayatın her aşamasında karşılaştıkları olayların çözümünde kullanabileceklerini hatırlatmak olan bu etkinliğin dili İngilizce olup, bu yılki tema “ Earth and Climate” idi.
Katılan gruplar, iklim değişikliğinin nedenlerini, doğal ve beşeri unsurlara olan etkilerini ve bu etkileri azaltacak tedbirleri araştırarak, durum tespitleri yaptılar ve çözüm önerilerinde bulundular.
27 Nisan’da takım kurma çalışmalarıyla kaynaşan öğrenciler, 28 Nisan’da açılış töreninde,  CNN Türk Kanalının  “Yeşil Sesi” Güven İslamoğlu tarafından yapılan konuşma ile Türkiye’nin çevre sorunları ile ilgili bilgiler edindiler.
Açılış töreninin ardından komite çalışmalarında ter döken öğrenciler, akşam İstanbul Boğazı’nda düzenlenen tekne gezisi ile dinlendiler. 29 Nisan tarihinde tüm gün komite çalışmaları devam etti. 30 Nisan tarihinde konferans salonunda gerçekleşen Genel Kurul’da komitelerin sunumları gerçekleştirildi ve çözümler oylamaya sunuldu. Kapanış töreninin ardından, katılan tüm öğrenciler İklim Değişikliği konusundaki bilgi ve görüşlerini derinleştirmiş olarak okullarına geri döndüler.
Konferans boyunca organizatör öğrenciler, konukların çalışmaları süresince rahat etmelerini sağlarken, gazeteci takımı ise 4 gün boyunca tüm yaşananları büyük bir çaba ile katılımcılara 4 ayrı gazete ile bildirdi.
Konferansın gerçekleşmesinde öğrencilerimize yol gösteren Fen Bilimleri Bölümü’ne, destek birimlere,  görevli tüm öğrencilere ve sponsorlarımıza sonsuz teşekkür ederiz.