ENVIRONMENTED İSTANBUL 2017

8.5.2017

TED İstanbul Koleji Vakfı Özel Lisesi Fen Bilimleri Bölümü önderliğinde, lise öğrencilerimizin hazırladığı EnvironmenTED İSTANBUL çevre konferansının altıncısını 5-8 Mayıs 2017 tarihlerinde okulumuzda gerçekleştirdik.  Etkinliğimizde Türkiye’nin seçkin okullarından, 70’den fazla  lise öğrencisini okulumuzda ağırladık.
Amacı; lise öğrencilerini bir araya getirerek edindikleri çevre kazanımlarını uygulama haline dönüştürmelerini,  kendi çevrelerindeki problemleri fark ederek sebeplerini araştırmalarını ve yapacakları çalışmalar ile çözüm önerileri üretmelerini teşvik etmek, bilimsel bilgilerin aslında sadece ders içinde öğrendikleri ile sınırlı olmayıp, günlük hayatın her aşamasında karşılaştıkları olayların çözümünde kullanabileceklerini hatırlatmak olan bu etkinliğin dili İngilizce olup, bu yılki tema “ World Heritage – Dünya Mirası” idi.
Katılan gruplar,  bütün insanlığın ortak mirası olarak kabul edilen evrensel değerlere sahip tarihi, kültürel ve doğal varlıkların karşı karşıya oldukları çevresel tehlikelerle ilgili araştırmalar yaparak, durum tespitleri yaptılar ve çözüm önerilerinde bulundular.
5 Mayıs’ta takım kurma çalışmalarıyla kaynaşan öğrenciler, 6 Mayıs’ta açılış töreninde, TÜDAV’ın (Türk Deniz Araştırmaları Vakfı) kurucusu değerli bilim insanı Sayın Prof.Dr. Bayram Öztürk’ten ülkemizin doğal ve kültürel mirasları ve karşı karşıya oldukları sorunlar hakkında bilgi alma fırsatı buldular.
Açılış töreninin ardından komite çalışmalarında ter döken öğrenciler, akşam İstanbul Boğazı’nda düzenlenen tekne gezisi ile dinlendiler. 7 Mayıs’ta tüm gün komite çalışmaları devam etti. 9 Mayıs’ta konferans salonunda gerçekleşen Genel Kurul’da komitelerin sunumları gerçekleştirildi ve çözümler oylamaya sunuldu. Kapanış töreninin ardından, katılan tüm öğrenciler Dünya Mirasımız konusundaki bilgi ve görüşlerini derinleştirmiş olarak okullarına geri döndüler.
Konferans boyunca organizatör öğrenciler, konukların çalışmaları süresince rahat etmelerini sağlarken, gazeteci takımı ise 4 gün boyunca tüm yaşananları büyük bir çaba ile katılımcılara 4 ayrı gazete ile bildirdi.
Konferansın gerçekleşmesinde bizlere destek olan Fen Bilimleri Bölümü’ne, destek birimlere,  görevli tüm öğrencilere ve sponsorlarımıza sonsuz teşekkür ederiz.